0212 549 70 91 - 92
Askan Mühendislik Makina

Transmisyon Çeliği Nedir

Transmisyon Çeliği Nedir

Transmisyon Çeliği

Transmisyon olarak bilinen bu çelik türü kopmaya ve çekmeye dayanıklılığı ile dikkat çekmektedir. Transmisyon çeliği üretim aşaması içerisinde “soğuk çekme” olarak isim verilen yöntem kullanılmaktadır. Yuvarlak kesitler şeklinde üretilen transmisyon milinin ortalama olarak ölçüleri 5 mm ile 90 mm çaplarında üretimi bulunmaktadır.

Transmisyon Çeliğinin Özellikleri

  • Transmisyon çelikleri ayrıca oldukça düşük karbon değerine sahiptirler. Bu özelliği sayesinde kaynak yapılan sektörlerin birçoğunda bu üründen yararlanılmaktadır.
  • Transmisyon çeliğinin diğer çelik ürünlerinden ayıran bir diğer özellik ise fiyatı olmaktadır. Diğer ürünlere göre daha ekonomik olan bu ürün çelik alanında kullanımı yapılan ve çok tercih edilen ürün bir olmaktadır.
  • Transmisyon çelikleri montajlama ve yapılacak işlemler alanında kolay bir şekilde yapılması sebebi ile farklı sektörlerde kullanımı yapılmaktadır.
  • Transmisyon çelikleri kullanılan alanlarda yüzey kısmının düzgün şekillendirilmesi ve kalitesinin yüksek olması ile dikkat çekerek diğer çelik ürünlerin önüne geçmektedir.
  • Transmisyon çeliklerinin sertlik, kolay büzülme, darbe, uzama ve çekme gibi mekanik özellikleri bulunmaktadır.

Bu özellikler sayesinde gelen darbelere karşı esneklik sağlayarak direnç gösterir, çekilme durumunda kopmadan uzayarak işlemler gerçekleştirilebilir. Genleşme katsayısını ve ısı tutma gibi kapasitesi olan bu üründen yararlanmak için birçok farklı sektörde kullanım yapılarak bu özellikler ürünlere kazandırılmıştır.

Transmisyon Çeliğin Kullanıldığı Alanlar

Darbe ve korozyonlara karşı dayanıklılığı dikkate alınarak otomotiv ve sanayi sektörü alanında üretilen yedek parçalarda kullanım yapılmaktadır. Transmisyon çeliklerinin en çok kullanıldığı alan ise köprülerdir. Transmisyon çeliklerin kullanıldığı farklı sektörler ise savunma sanayi, makine sanayi, inşaat sektörü ve beyaz eşya üretimi olmaktadır.

İnşaat sektöründe ve koptu sektöründe en çok kullanıma sahip olan bu ürünü tercih edilme sebebi kaynak yapılma oranının fazla olması, dayanıklı ve sert yapıda olmasıdır. Transmisyon çeliklerinin karbon değerinin düşük olması nedeni ile yüksek ısıdaki kaynağı kaldırabilmektedir. Yapılan işlemler sonrasında ya da montaj aşamasında kaynak gereken makine parçası ve otomotiv ekipmanlarında çeliğin kullanımı işlemleri daha kolay getirdiği için kullanımı yapılmaktadır.

Sfero Döküm Pik Döküm