0212 549 70 91 - 92
Askan Mühendislik Makina

Sfero Döküm

Sfero Döküm

Sfero döküm, formülü GGG olan, Küresel Grafitli Dökme Demir türüdür. Türk Standartları tanıtımında geçen adı ve GGG rumuzuyla işlem görmektedir. Özelliği kazandırılmak amacıyla MG(Magnezyum) ve CE (Selenyum) alaşımları eklenerek güçlendirilmektedir. Uluslararası sanayi piyasalarında aranan ürünler arasında tercih edilmektedir.

Sfero Döküm

Sfero Dökümün Özellikleri

Asıl adı KÜRESEL GRAFİTLİ DÖKME DEMİR, küresel alanda güvenle kullanılmaktadır. Kendine özgü yapısı ve mukavemet gücüyle sektördeki ihtiyaca tam olarak cevap vermektedir. Grafitli dökme demir ürünleri gri dökme demire göre farklılık göstermektedir. Sayısız alanda kullanılabilen gri dökme demirde bulunan lamel grafitlere ilave katkılar yapılarak elde edilmektedir. Bu sayede daha yüksek kalite ve dayanımlı demir türü üretilmiş olmaktadır. Magnezyum ve diğer güçlendirici alaşımlar darbelere karşı mukavemet sağlamaktadır.

Sfero döküm, dökme demir olarak bilinen kendi özelliklerinin olduğu bir demir türüdür. Döküm aşamasından önce sağlamlaştırmak ve uzun ömürlü olması için magnezyum ile özel bir karışıma dahil olmaktadır.

 • Aşınmaya karşı dayanıklı olması, uzun ömürlülüğünü sağlamaktadır.
 • Akma özelliğinin yüksek ve uzama gibi özellikleri talep edilebilir hale getirmektedir.
 • Yüksek çekme dayanımı özelliğine sahip olması

Her metalin kendi içinde farklı özellikleri ve kullanılan alanları söz konusudur. İhtiyaca uygun kullanılan ürünler, olumlu sonuçlar alınmasında yardımcı olacaktır. Her ham madde metal, belirli karışımlara girerek dayanıklı hale getirilmesini sağlamaktadır.

Sfero döküm özellikleri farklı mekanik yapıda kendisini gösterir. Küresel dökme demir olarak da bilinen bu döküm mekanik, fiziksel ve kimyasal özelliklere ayrılmaktadır. Yapısı ve özellikleri itibariyle günümüzde popülerliğini korumaktadır.

Sfero Döküm

Sfero Döküm Kullanım Yerleri

Ülkelerin sanayi hacimlerinin yüksek olması, gelişme ve büyüme aşamasında olumlu sonuçlar alınmasına yardımcı olmaktadır. Demir, çelik ve döküm gibi çok sayıda ürünler üretim malzemelerin başında yer almaktadır. Sfero döküm, madencilik ve kimya sanayisinde en çok tercih edilen malzemelerin arasında yer almaktadır.

Sfero Döküm Kullanım Alanları Nelerdir?

 • Pres makinaların yapımında
 • Mardanelerin yapılmasında
 • Kırıcı gövdelerde
 • Alümin ergitme potalarında
 • Kurşun ergitme potalarında
 • Rafinelerde
 • Pompa üretiminde
 • Kurutma silindirlerinde
 • Plastik karıştırıcılarda
 • Günlük hayatta doğalgaz borularında
 • Akslar
 • Makine takımlarında
 • Hidrolik preslerde
 • Su nakil işlemlerinde ( boru görevi )
 • Akaryakıt dağıtım işlemlerinde
 • Krank millerinde ( otomotiv sektöründe )
 • Yatak kapakları
 • Tekerlek iç aksamı

Hayatın her anında aktif olarak tercih edilen malzemelerin başında yer almaktadır. Yukarıda yer alan kullanım alanları sadece birkaçı olarak geçmektedir. Tarım sektöründe de tercih edilen fabrikaların üretim esnasında kullandığı malzemelerin başında yer almaktadır.

Sfero dökümün alaşımında, magnezyum ve karbon kullanılmaktadır. Yüksek ısılara dayanıklı olma özelliği ile tercih edilen bir madde haline getirmektedir. Üretime konu olan tüm malzemelerde doğru malzemelerin tercihi önemlidir. Üretim firmalar maddi ve manevi çok sayıda avantajlar sağlamaktadır. Zaman ve kazanç yapılarındaki olumlu geri dönüşler, firmaların taleplerini oluşturmaktadır.

Esneklik ihtiyacı olunmaması durumunda, sfero dökümlerin tercih edilmesi doğru olacaktır. Üst seviye işlenebilir olması, sağlamış olduğu avantajların arasında yer almaktadır. Yüksek seviyede basma direncinin olması da önemlidir.

Sfero Dökme Demir

Güçlü, dayanım ve kalitesi yüksek özellikli ürünler kullanarak pek çok avantajından yararlanabilirsiniz. 2014 yılında kurularak Türkiye Sanayiinde adından söz ettiren Askan makine ithal malzeme tedarikçi ve satışçısı olarak çalışmaktadır. Pik ve çelik ürünleri satışı ve ithalatçı firması olarak yüksek mühendislik ürünlerini müşterilerine ulaştırmaktadır. Stok ve ürün çeşitlerini aralıksız güncelleyerek teknoloji olanaklarından üst düzeyde yararlanmaktadır. Küresel ölçekte aranan ürünler üretim aşamasında seryum(ce) ve Magnezyum(mg) elementleri ilavesiyle güç kazandırılmaktadır. TÜRK STANDARTLARI tanıtımı KÜRESEL GRAFİTLİ DÖKME DEMİR rumuzu GGG şeklinde ifade edilmektedir.

Güçlü dayanıklı ve kolay kullanıma sahip Sfero Döküm demir avantajları çok fazladır.

Perlitik ve Ferritik Sfero Döküm

Temel olarak fiziksel ve kimyasal özelliklerin bir araya gelmesinden elde edilmektedir. Perlitik ve ferritik grubundaki malzemeler büyük oranda alaşım geçirmemekte ve dökme demir durumu olarak kullanılmaktadır. Grup içinde en fazla olarak perlit ve ferrit içerenler tercih edilir. Yüksek mukavemet ve aşınmaya karşı dayanıklılık sunduğu için bu türden kullanım gerektiği yerlerde sıklıkla kullanıma sahiptirler. Maksimal dayanıklılık gerekmeyen alanlarda ise ferrit sfero döküm tercih edilir.

Östenitik Sfero Dökme

Östentik sfero dökme özellikleri sertlik açısından kendisini gösterir. Bu yapısının diğer çeşitlere göre yumuşak olması sebebiyle işlenebilir özelliğiyle öne çıkar. Östenitik dökmeler genel olarak krom içerir ve içeriğinde de karbür bulundurur. Yapısının yumuşak olması ise işlenmesi açısından kolaylık sağlar.

Martenzitik Sfero Dökme

Arasında martenzitik sert yapısı ile öne çıkar. Sfero dökme demirin kalıpta soğuması martenzitik oluşumunu engeller. Östenitik demirin martenzitik yapıya dönüşmesini sağlayan ise kritik seviyedeki soğuma alaşım elemanlarının hız seviyesidir. Malzemelerin sertleşmeye dönük hassasiyetini arttıracak olan alaşım elementlerin başında ise molibden ve nikel gelmektedir. Bazı durumlarda bakır, kobalt ve vanadyum gibi bileşenler de kullanılabilir. Hepsinin sertlik açısından etkisi ise aynı özellik taşır.

Yüksek Silisyumlu Sfero Dökme

Sfero dökme özellikleri arasında yüksek silisyuma sahip olan çeşitler de bulunur. Temel olarak bu dökme demir yüzde 3 – 7 arasında silisyum içerir. Böylece sfero dökme demir de yüksek sıcaklıkta oksitlenmeye karşı yüksek dayanıklılık elde eder. 815 derece sıcaklığa kadar oksitlenme açısından dayanıklılık gösterir. Normal sıcaklıklara göre ise kırılgan özellik gösterirler. Orta sıcaklıkta kullanım sağlanacaksa bu durumda silisyum miktarının yüzde 3,5 – 0,5 arasında olmasına dikkat edilmesi gerekir. Eğer silisyumun arttırılması gerekiyorsa bu durumda karbon silisyum oranı üçte biri olacak şekilde azaltılmalıdır.

Küresel Döküm Demir Avantajları

 • -Güçlü yapısına rağmen hafif ürünlerdir.
 • -Kullanımı kolay, talaş oranı düşüktür.
 • Uzun ömürlü bir demir türü olarak güven vermektedir.

Askan Mühendislik Makina, uzun yılların deneyim ve tecrübesiyle sektörde varlık sürdürmeye ve mutlu müşteriler kazanmaya devam etmektedir. Sizin için de ihtiyaçlarınızı eksiksiz temin ederek tam zamanında adresinize ulaştıracağından emin olabilirsiniz. Sfero Döküm ve diğer demir ve çelik ihtiyaçlarınız için www.askanmakina.com.tr adresinden günün her saati iletişim kurabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Sfero Döküm Pik Döküm